Veľkosť: obvod hlavy cca 52 - 54 cm
Materiál: 100 g pletacej priadze s návinom okolo 110 - 125 m na 50g
Ja som použila merino vlnu na nákrčník a lem -
EXTRA SOFT MERINO a zvyšky jemnej vlny na čiapočku SUPERLANA alebo GGH WOLLYWASCH
ponožkové ihlice alebo kruhová ihlica dlhá 80 cm č. 3,5, kruhová ihlica dlhá 80 cm č. 4
Na sadu ponožkových ihlíc č. 3,5 nahodíme 90 očiek a pletieme do kruhu patentom (1 hl, 1 obr). Po upletení 10 cm nákrčníka prepletieme na ihlicu č. 4 a upletieme ešte 4 r. hladkým džerzejom.
Začneme tvarovať "tvárovú časť" - na začiatku aj na konci uberáme v každom druhom riadku 1x 4 očká, 1x 3 očká, 1x 2 očká. Pritom, samozrejme, už nepletieme do kruhu, ale v riadkoch tam a späť.
Po asi 18 cm od rozdelenia odložíme prostredných 16 očiek a krajové očká uzavrieme - spolu ich spletáme. Tým sa nám uzavrie vrch.
Prostredných 16 očiek dáme na ponožkové ihlice a pletieme do kruhu škriatkovský cíp čiapky do výšky asi 12 cm. Potom očká stiahneme priadzou. Na koniec cípu našijeme brmbolec alebo strapce a pod.
Okolo tváre nahodíme na kruhovú ihlicu č. 3,5 90 očiek a pletieme 12 r. lem (1 hl, 1 obr.). Ukončíme, lem prehneme na polovicu a prišijeme (takýto zdvojený je krajší a lepšie drží).
Ak nemáte radi pletenie do kruhu, celý rozpis sa dá ľahko previesť na pletenie na rovnej ihlici, ale budete musieť zošívať.
Návod na rukavičky pridám niekedy neskôr... dúfam, že sa k tomu dostanem.
|