Domov Blog Naše priadze vlny Bavlna s vlnou… načo to je?

Bavlna s vlnou… načo to je?

Sylvia Sopcakova 10 marca, 2015 Nekomentované
K

Každý rok sa v jarnej kolekcii aspoň jedného výrobcu priadzí objaví zmes ovčej vlny (väčšinou jemnej merino) s bavlnou.
Bavlna je materiál na teplé dni, kedy výborne saje pot, ochladzuje a dobre sa nosí aj v tých najväčších teplotách.
Vlnu si väčšinou spájame s chladným ročným obdobím, keď nás príjemne hreje.
Bavlna s vlnou teda pôsobí ako kombinácia nesúrodá, priam až protichodná. Ale len zdanlivo.

Vlna je totiž materiál, ktorý nielen hreje. Ona je aj priedušná, saje vlhkosť a aj po tom, ako sa v nej spotíte, na dotyk ostáva suchá. Vďaka tomu ju využívajú športovci a navliekajú sa do merino tričiek, spoďárov a nátelníkov.

A práve v tomto období, keď nás prehreje slniečko, ktoré sa už hlási o slovo, aby o hodinku na to na nás vyceril ľadové zuby vetrík, pozostatok zimy, má zmes bavlny a vlny svoje opodstatnenie. Bavlna vás ochráni pred prehriatim (vlna je materiál teplý a túto svoju úlohu si plní dokonale), vlna vás zase ochráni pred chladom z vlhkého oblečenia.
Naviac má vlna v priadzi ešte jednu vlastnosť, ktorú človek ocení. Dodáva priadzi elasticitu. Zo zmesi vlny a bavlny teda lepšie držia lemy, úplet je pružnejší.
Jemnú merino vlnu, ktorú výrobcovia používajú do svojich bavlneno-vlnených zmesí, si pokojne môžete obliecť aj priamo na telo, tak si bude svoju funkciu plniť najlepšie.

V našom obchodíku máme viacero priadzí, v ktorých sa vlna s bavlnou úspešne dopĺňajú. Schachenmayr Merino Extrafine Cotton 120

Rowan Wool Cotton

Rowan Wool cotton 4Ply

Bouton d’Or Madrague

 

Sylvia Sopcakova

Stránka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.