Domov Blog Návody na pletenie Modulové pletenie

Modulové pletenie

Sylvia Sopcakova 30 júla, 2013 2 komentáre
Kniha modulove pletenie
K

Keď sa mi v knižnici pred časom dostala do rúk knižka nemeckého autora Horsta Schultza s názvom Nové pletenie, modely v patchworkovom štýle ma nenadchli. Napriek tomu, že na odevoch hýriacich farbami ulietavam, kombinácie farieb a strihy z 80-tych rokov do šatníka nezvyknem zaraďovať, takže som knižku vrátila nepreštudovanú. Až pred mesiacom, keď som na internete narazila na nádhernú kolekciu šiat pletenú chňapkovou metódou, som zistila, akú chybu som vtedy urobila. A že problém nebol v technike pletenia, ale v mojej slabej predstavivosti. Modulovým (alebo aj chňapkovým) pletením sa dajú vyčarovať krásne vecičky v akomkoľvek štýle – od decentného až po hippie.

Základom je štvorec pletený špeciálnym spôsobom. Ak potrebujete štvorec so stranou 10 očiek, nahodíte si na rovnú ihlicu 10 očiek + 1 očko + 10 očiek. Prvých  10 očiek bude 1 strana štvorca, druhých 10 očiek druhá strana štvorca, prostredné očko sa bude splietať so susednými očkami. Samotné pletenie prebieha tak, že z lícovej strany upletiete 9 očiek, prostredné tri spletiete a dopletiete posledných 9 očiek. Z rubovej strany sa prepletajú všetky očká, z lícovej sa prostredné 3 vždy spletú (= vytvára sa uhlopriečka, ktorú vidíte na obrázku). Tým sa začne tvarovať štvorec.

Na záver ostane na ihlici 1 očko, ktoré ukončíme.

Okrem jednoduchého štvorca sa dajú pliesť aj chňapky v tvare obdĺžnika z dvoch štvorcov. Ak potrebujete obdĺžnik s dlhšou stranou 20 očiek, na ihlicu nahodíte 10 očiek (= kratšia strana obdĺžnika) + 1 oko + 20 očiek (= dlhšia strana obdĺžnika) + 1 oko + 10 očiek (= kratšia strana obdĺžnika). Upletiete 9 očiek, 3 spletiete spolu, upletiete 18 očiek, 3 spletiete spolu, upletiete 9 očiek. Tým sa vytvoria 2 uhlopriečky – na obrázku sa tvoria „rožky“ v rohoch obdĺžnika.

Na záver ostanú na ihlici 2 očká. Jedno prevlečiete cez druhé a posledné očko ukončíte.

Pointou modulového pletenia ale je, že sa jednotlivé dieliky nezošívajú. Nadplietajú jeden k druhému, čím odpadá prácne zošívanie kúskov. Potrebný počet očiek sa nahodí nových, ďalšie očká sa naberú z okraja už upleteného dielu.

Modulovým pletením sa dajú vytvárať aj ďalšie útvary – diely v tvare L z troch štvorcov, veľké štvorce zo štyroch menších, horizontálne aj vertikálne pásiky… Diely sa dajú navzájom medzi sebou kombinovať a vytvárať zaujímavé geometrické obrazce.

Kombináciou dvoch-troch odtieňov a pravidelne sa opakujúcich dielikov získate decentný model. Väčším množstvom teplých farieb a rôznorodými patchworkovými kúskami zase posuniete model do štýlu etno, ak použijete efektné priadze s vlasom, bambuľkami alebo rôznymi nepravidelnosťami, pokojne sa môžete zaradiť do skupinky hipisákov. Studené farby, hladké priadze a prísna geometria budú vyhovovať vyznávačom purizmu.
V každom prípade vznikne nenapodobiteľný originál a spotrebujete aj tie najmenšie kúsky priadzí.

Sylvia Sopcakova

Stránka

2 thoughts on “Modulové pletenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.