Domov Blog Návody na pletenie Pletenie na rukách – zopár nápadov

Pletenie na rukách – zopár nápadov

Sylvia Sopcakova 23 júla, 2014 Nekomentované
P

Pletenie na rukách sa stáva čoraz populárnejšie. Jeho veľkou výhodou je, že sa doň pokojne môžu pustiť aj žienky, ktoré neovládajú čarovanie s ihlicami. Zvládnu ho aj deti od 6-7 rokov, mladšie budú potrebovať vašu pomoc. U nás patrí k jednej zo záchranných činností, keď si moje zlatíčka nie a nie nájsť nejakú zmysluplnú činnosť a celý deň len poškuľujú po počítači a mobile.

Na internete je veľa videí a návodov, stačí si zadať heslo „arm knitting“. Mne sa osvedčil tento – https://www.youtube.com/watch?v=yjgrcvUNugw

Podmienkou je vhodná priadza. V našom obchodíku máme viacero materiálov, ktoré sa nám osvedčili na pletenie na rukách.

Mojim úplne prvým projektom bol loop (tunel) z priadze Polaire. Práve som sa vrátila zo stretnutia s obchodným zástupcom firmy UTE (Cheval Blanc) a on na stretnutie doniesol ako inšpiráciu práve takýto loop. Hneď po návrate domov som to musela vyskúšať.

K ďalšiemu pleteniu na rukách ma inšpirovala priadza Ondine. A to som v tom už nebola sama, pretože sa ku mne hneď aj pridala dcéra a plietli sme spolu. Ja v bielo-striebornej verzii, dcéra v modrej melírovanej.

 

Pri treťom pokuse sme boli už traja. Ja a obidve deti 🙂 Skúšali sme priadzu Swerve a naplietli sme z nej šáliky, ktoré sme rozdali na Ježiška.

Posledné veľké pletenie na rukách sa u nás udialo pred pár dňami, keď nás dážď zahnal pod strechu a už nás nebavilo pozerať na stekajúce kvapky. Tentokrát som dala dcére voľnú ruku, nech si vyberie priadzu, ktorá ju osloví a vymyslí si sama, čo z nej vyrobí.
Prvou voľbou bola krásna melírovaná Lisa Big Color. Z jedného klbka jej vyšiel melírovaný šál (pletený je dvojitým vláknom), z druhého vyrobila deku svojej novej hračke – dráčikovi Bezzubkovi.

A keďže ju to pletenie na rukách naozaj chytilo, bez povšimnutia neostali ani dve klbká Swerve a Bezzubka dostal aj úžasne mäkkučký a teplý koberček (použiteľný aj ako prehoz 🙂 ).

Nasledujúca fotka je motivácia a povzbudenie pre tie z vás, ktoré nemajú žiadnu skúsenosť s ihlicami a klasické pletenie ich neláka. Loop na obrázku vyrobila šikulka Eva, ktorá si sama vymyslela aj techniku na jeho zhotovenie. Najprv si z priadze New Spot uplietla na prstoch hrubú dutinu (pletenie na prstoch nájdete napr. tu – http://www.youtube.com/watch?v=YWlTK-g2KIw) a z dutiny potom na rukách uplietla tunel/loop.

Ak vás táto technika pletenia oslovila, okrem horeuvedených priadzí môžete použiť aj nasledujúce.
Podľa uváženia a hrúbky pleťte buď jedným alebo dvomi vláknami – Bravo BigBravo Big Color, Lizanne, Lumio, Avelita, Lisa Big, Vivid, Coralita, Highland AlpacaSavanti, Nastrone.

Prajeme vám, nech sa dielka daria a nech máte z vyrobených modelov radosť.

Sylvia Sopcakova

Stránka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.