Milé pletiarky, háčkarky a zberateľky farebných klbiek,
skúsili ste už niekedy pliesť z niektorej z tých úžasných chlpatiniek, ktoré na pohľad vyzerajú ako nadýchaný obláčik? Vlákno býva väčšinou tenšie a okolo neho sa ako hmla ovíjajú jemné chĺpky. Možno vás niekedy odradilo práve to, že priadza vyzerala ako niť a vy ste si predstavili hodiny úmornej a nepribúdajúcej práce na ihliciach dvojkach. Alebo ste si priložili klbko mohéru ku krku a zistli ste, že vy a mohér sa naozaj kamarátiť nemôžete. Alebo proste máte radšej solídne pevné úplety a nie nejaké panské huncútstva, ktoré si človek nemôže obliecť ani na lyžovačku ani na chalupu. Na jednej strane chápem. Na druhej strane vás môžem uistiť, že priadze s vlasom sa jedna od druhej líšia tak veľmi ako snehové vločky. Na prvý pohľad takmer rovnaké. Po bližšom preskúmaní každá úplne iná. A to z hľadiska omaku, hutnosti úpletu, nadýchanosti výsledného modelu a tiež jeho hrúbky. Poďme sa na ne teda pozrieť pod lupou.

Takmer étericky pôsobí úplet z tenkého mohérového vlákna. Mohér sa získava z angorských kôz. Okrem bežných (ale neoceniteľných) vlastností živočíšnych vlákien, ako sú schopnosť neabsorbovať pachy, nekrčiť sa a vynikajúce tepelne izolovať má ešte svoje vlastné charakteristiky. Vynikajúce pohlcuje a drží farby, takže odevy z neho sú stálofarebné a vlákno sa dá nafarbiť na naozaj intenzívny odtieň, patrí k najpevnejším živočíšnym vláknam a nežmolkuje. To už stojí za úvahu, či by sa vám nehodil do šatníka mohérový svetrík.
Najjemnejšie mohérové vlákna – kid-mohér – sa získavajú z mladých jedincov, pretože čím je koza staršia, tým je aj vlákno hrubšie a drsnejšie. Ak máte skúsenosť, že klasické mohérové úplety vám neboli príjemné, kid-mohér, dokonca ešte v kombínácii s jedinečným hodvábom, by u vás mohli reputáciu mohéru napraviť.


Mohér vie mať naozaj množstvo tvárí. Variant, kde okrem jemného chĺpku zohrávajú podstatnú úlohu aj tvídové nopky na podklade, ktorý je pri niektorých odtieňoch jednofarebný, pri niektorých odstupňovaný tón v tóne, možno nebude taký nóbl ako dva predchádzajúce. Taký však byť ani nechce. Je oveľa hravejší, vytvára pomerne hrubý a teplý, pritom však veľmi ľahký a mäkký úplet, ktorý na hrubých ihliciach rýchlo pribúda. A za fajn cenu.
Počesaná alpaka sa vyznačuje hustým vlasom, ktorý je na dotyk mimoriadne jemný a zákazníčky ho väčšinou označujú za najhebkejšie chlpaté vlákno. Na rozdiel od mohéru je úplet matný a chĺpky pôsobia hutnejšie. Rovnako ako z mohéru, aj z počesanej alpaky získate prekvapivo hrejivý pulóver pri veľmi nízkej spotrebe a hmotnosti materiálu. Pliesť ju treba totižto, rovnako ako predchádzajúci materiál, na trošku hrubších ihliciach, aby nebol úplet veľmi pevný až zbitý a aby ste zachovali jej subtílnosť.


Vlastnosti počesanej alpaky sa dajú využiť v množstve rôznych materiálových kombinácií. S merino vlnou, spevnená a vyľahčená polyamidom vytvorí objemné vlákno, ktoré jednak rýchlo upletiete na hrubých ihliciach, jednak s ním môžete vykúzliť ľubovoľné vzory a ony naozaj pekne vyniknú.
Priadza z lám Suri má prirodzene dlhé vlákna, takže pri jej pletení vzniká podobný efekt ako pri pletení mohéru. Líši sa snáď iba tým, že chĺpky sú o trošičku menej husté a na dotyk je extra jemná. Model z nej pôsobí ako oblečenie pre nežnú vílu. Neľakajte sa jej „hrúbky“, nečaká vás pletenie na niekoľko rokov. Opäť na ňu treba použiť hrubšie ihlice, aby ste úplet príliš nezhutnili.


Ak vám ešte nie je úplne jasné, čo by ste z takého skvostného materiálu, ako je Suri alpaka, uplietli, poradíme vám. Obzvlášť vhodná bude na pavučinkové šatky aj šaty, eleganté baretky a šáliky alebo nežné pulóvre s ažúrovým vzorom.
Ak ste už vyskúšali množstvo rôznych chlpatých prírodných materiálov a po mnohých neúspešných pokusoch prišli k tomu, že vám nie je súdené nosiť úplety s vlasom, môžete si vydýchnuť. Existuje riešenie. Hebká priadza na dotyk pripomína jemnučkú angoru. Nemusíte mať ale obavy, je to špeciálne upravené umelé vlákno, takže nevyvolá žiadne kýchanie a červené oči, ani podráždenú pokožku. Naopak, bude sa vám s ňou veľmi príjemne pracovať. Má nízku spotrebu, sukne, svetre, šaty, pulóvre a ďalšie odevy z nej budú ľahké a nadýchané.


Počesať sa dajú aj umelé vlákna a presne takto vznikla aj „sesternica“ veľmi dobre známej akrylovej priadze Schachenmayr Bravo. Volá sa Bravo Softy a do rodiny priniesla nezvyčajnú hebkosť a jemnosť. Či už si z nej upletiete zimné oblečenie alebo doplnky, dekorácie do domácnosti alebo hračky a drobnosti pre vašich najbližších, každý jeden model bude pôsobiť krásne hrejivo, až sa žiada povedať útulne.
Ak máte hneď v tejto chvíli pustiť sa do pletenia niečoho nádherne mäkkého, chlpatého a hebkého, časopis Schachenmayr Brushed Up Moments je pripravený vám s tým pomôcť. Vypletaná intarzia a odvážne farebné kombinácie v štýle color-blocking postupne prechádzajú cez modely tón v tóne a svieže farby aplikované na nadčasové strihy, až končia celou sekciou úžasne pohodlných puristických modelov v neutrálnych odtieňoch, ktoré nás krásne upokojna a navodia pocit relaxu.

Milé žienky, prajeme vám krásny, mohérovo hebký a nadýchaný, alpakovo hrejivý a jemný týždeň,
Sylvia Sopčáková a celý team www.klbkovlny.sk.