Vlna na pletenie, štrikovanie, háčkovanie

Ostatné návody

Zobrazuje sa všetkych 13 výsledkov

 • Materiál:
  – polystyrénový veniec
  – 1 klbko priadze FAUVE
  – korálky, stužky, lesklé bavlnky, Twist-art na dozdobenie

  Veniec omotáme nahusto priadzou Fauve. Vzniknutý základ ozdobíme podľa vlastnej fantázie, môžeme pridať aj sviečky (v tom prípade veniec nezavesíme).

 • Hračku si môžu vyrobiť aj menšie deti, pomoc budú potrebovať iba so zlepením všetkých častí.
  Materiál:
  – zvyšky tenších priadzí (návin okolo 130 – 180m/50g)
  – tavná pištoľ
  – nalepovacie očká
  – 1 menší gombík (slúži ako ústa – je nalepený dole medzi chápadlami)
  DUTINKOVAČ
  SÚPRAVA NA BRMBOLCE
  Urobíme 1 brmbolec. Na dutinkovači upletieme 8 chápadiel. Na brmbolec nalepíme tavnou pištoľou očká, chápadlá, na spodok medzi chápadlá nalepíme gombík.

 • Deka je z 12 štvorcov, veľkosť deky aj s háčkovanou bordúrou je 100 x 130 cm.

  Materiál:
  – 1 pletací štvorec LOOM MAXI
  – 10 klbiek priadze LAPONIE
  – háčik č. 6,5

  Z jedného klbka Laponie upletiete 2 štvorce.

  Na Loom Maxi upletieme podľa priloženého návodu 12 štvorcov. Farby rôzne striedame. Každý štvorec obháčkujeme (opäť podľa priloženého obrázkového návodu) a zháčkujeme spolu. Celú deku obháčkujeme 4 riadkami DS, v rohoch robíme po 5DS do jedného očka.

 • Pokiaľ potrebujete priadzu Silk vo farebnom vyhotovení, inšpirujte sa návodom pani Heleny Řeřábkové (http://www.arttif.cz) – dovoľujeme si ho odcitovať v plnom znení a so súhlasom autorky:

  „Zdravím, barvení je zcela jednoduché: barvím v obyčejné Duze, nebo CHeds (mám jakési archivní zásoby barviv, tak nevím, jestli Cheds vůbec ještě funguje). Přadena jsou barvená v relativně malém množství vody a to proto, že chci nestejnoměrné vybarvení. Obvod přaden je 2 metry a jsou před barvením důkladně promočené v teplé vodě. Neseskaný buret se dost podstatně sráží, resp. se udělají drobné kudrdlinky na vláknu, ale po usušení jde bez problémů zpátky navinout do klubek. Myslím, že seskaná to nebude dělat. Mokré přadeno je vložené lehce stočené do hrnce s asi 7 cm sloupcem rozvařené barvy. Dávám to do téměř vroucí lázně, oproti návodu přidávám víc octa (cca 1dl na těch asi 3/4 litru barviva). Přadeno pouze zmáčknu do lázně, nemíchám a nechám lehce provařit asi tak 15-20min. Pak lze na povrch stočeného přadena nasypat přímo z pytlíku další barvu (stačí jen LEHCE poprášit!), nechat tak 5min bez dotyku a pak zase promačkat přebytek barviva do roztoku a vařit zas tak 5 min. Ideální je nechat v tomto roztoku až do vystydnutí (řeším to opatrným přendáním do kbelíku a zaleju to tou horkou barvou). V ideálním případě je po vystydnutí barvící lázeň téměř bezbarvá. Pak přadeno ještě mořím v roztoku octa asi tak 10 min, pak properu ve vodě a usuším. Když to dáte na internet budu ráda, jenom doufám že to ostatním bude takhle krásně vycházet, ale myslím, že to hedvábí je tak úžasné, že se nedá pokazit. Vždycky říkám, že pokud je kvalitní surovina, tak s tím můžu vytřít třeba i podlahu a výsledek bude vždycky úžasný. Holky na kurzech se tomu smějí, ale nakonec mě vždycky daly za pravdu. A hlavně s tím hedvábím ať uděláte cokoli, smícháte jakoukoli šílenou kombinaci, tak je z toho úžasná příze. No upřímně musím říct, že jsem si od Vás (firma Ariadne – výrobca priadze Silk) koupila bezva hračku, akorát že všechny hrnce a hrnky jsou plné hedvábí, ale co, nejen gulášem živ je člověk, že! (a hlavně já se živím převážně kafem a sušenkama a dávám si pozor, abych si kávové hrníčky nezahedvábila). Přeju krásné dny, s pozdravem HelŘeř

 • Materiál:
  – zvyšky bavlnených alebo vlnených priadzí v oranžovej a tmavohnedej farbe. Priadza by mala mať aspoň určité percento prírodného materiálu, aby sa dobre lepila lepidlom Herkules. Ak použijete akryl, pravdepodobne budete musieť použiť iné lepidlo, nakoľko akryl nesaje vodu.
  – stužka
  – nalepovacie očká
  – 4 malé hnedé brmbolce
  – korálka (najlepšie vyzerá čierna, my sme ale čiernu nemali)
  – hnedý a čierny FILC
  – polystyrénové gule s priemerom 3,5 a 4,5 cm
  – špáratko
  – lepidlo Herkules (vodou riediteľné)
  – štetec
  DUTINKOVAČ
  – tavnú pištoľ

  Gule spojíme tak, ze 1 špáratko namočíme do lepidla, 1/2 vpichneme do 1 gule a druhú 1/2 vpichneme do druhej gule. Kým nám to uschne, na mlynčeku na dutinky upletieme 95 cm oranžovej dutinky a 105 cm hnedej dutinky. Konce neuzavrieme, očká si prichytíme špáratkom. Oranžovú dutinku postupne obmotáme a prilepíme na menšiu guľu. Podľa potreby si ju skrátime vypáraním nepotrebnej dĺžky, koniec zalepíme. Od toho miesta začneme lepiť hnedú dutinku, obmotáme väčšiu guľu, dĺžku si na konci opäť upravíme vypáraním.
  Po zaschnutí nalepíme očká, pusinku vystrihnutú z čierneho filcu a tavnou pištoľou prichytíme ušká vystrihnuté z hnedého filcu, brmbolce ako labky a 1/2 korálky ako nos (drevené korálky sa ľahko rozpolia nožom).
  Uviažeme mašľu a medvedík môže robiť radosť :-).

 • Taška z vlnenej plsti má kopec výhod – je takmer nezničiteľná, môžete ju používať aj v daždi a nepremokne a vyrobiť ju dokáže aj začiatočníčka. Stačí upliesť naozaj veeeľký kus úpletu, naozaj dlhú rúčku, všetko to zošiť a potom nechať pracovať práčku. S rozmermi, počtami očiek a centimetrami vám pomôže náš návod.

  Materiál: vlna na plstenie v práčke DROPS SNOW – 450g farba C, 50g farba A a 50g farba B
  Ihlice č. 7 – 8

  Postup:
  Nahoďte 31 o farbou A, pleťte lícový žerzej (líce hladko, rub obrátene) do výšky 24 cm, potom pokračujte 15 cm farbou B. Očká nechajte stáť. Z pravej bočnej strany naberte na ihlicu 34 o farbou C a pleťte lícový žerzej 15 cm, ukončite. Naberte na ihlicu odložené očká a z hornej strany práve dopletenej časti naberte na ihlicu 13 o = 44 očiek. Pleťte farbou C do výšky 100cm (spolu máte 139 cm). Ukončite.
  Naberte 10 očiek farbou C a upleťte pruh dlhý 240 cm – pleťte vrúbikom = stále hladko. Diely zošite – krátke strany pruhu vám určia dno tašky. Farebná časť bude tvoriť predný diel (klopu) tašky.
  Taška bude pôsobiť nadrozmerne, ale keď ju dáte do práčky na program bavlna na 40°C, vyberiete z práčky splstený výrobok akurátnej veľkosti. Trošku ju vytvarujte a nechajte vyschnúť.
  Samostatná taška na druhej fotke je môj výrobok. Ušetrila som trochu na spotrebe a splietla necelých 10 klbiek vlny vďaka tomu, že som na popruh použila všetky zvyšky, ktoré mi ostali z farieb A a B, ktoré boli použité na prednú farebnú časť tašky. Takže popruh je farebný, ale to vôbec nevadí.
  Tip pre začiatočníčky:
  Ak sa obávate priplietania zboku, upleťte rovný obdĺžnik – nahoďte 44 očiek a pleťte rovno lícovým žerzejom (líce hladko, rub obrátene) do výšky 139 cm. Prvých 39 cm prestriedajte farby, aby ste mali pekný farebný vrch tašky.

 • Tento veniec mal byť pôvodne adventná ozdoba na dvere, ale skĺzla som k svojim obľúbeným farbám a namiesto vianočnej ozdoby mám takú… dožinkovú :-).
  Materiál:
  – polystyrénový veniec (prípadne zvonček, guľa, srdce…)
  – plstiace vlny
  – ihla na plstenie BEZ RÚČKY alebo S RÚČKOU
  – korálky, flitre, stužky, lesklé bavlnky
  – špendlíky s kovovou hlavičkou

  Z plstiaceho rúna si odtrhávame (nikdy nie striháme) kúsky, priložíme ich k polystyrénovej ozdobe a plstiacou ihlou vpichujeme až do polystyrénu, čím sa rúno pripevní na polystyrén. Po vyplnení celej plochy dozdobíme flitrami, korálkami (pripichneme ich špendlíkmi), drobnými plstenými motívmi v inej farbe, ktoré vpichujeme priamo na polystyrénovú ozdobu, môžeme ovinúť lesklými bavlnkami (pripevňujeme ich tiež špendlíkmi). Prípadne si uplstíme samostatne drobné ozdôbky (ako napr. zelené srdiečko na venci) a tie pripichneme na polystyrénovú ozdobu. Na záver prilepíme očko z drôtu alebo z ozdobnej bavlnky.
  Drobnejšie tvary sa dajú použiť ako ozdoby na stromček.

   

 • Pohľadnicu zvládnu vyrobiť aj deti.

  Pohľadnicu zvládnu vyrobiť aj deti.

  Materiál:
  – farebné klbká priadze CHEMLONKA
  – ihla s väčším uškom
  – tvrdý papier
  – drobné ozdoby a farebné perá / fixky
  KVETINKOVAČ

  Na kvetinkovači urobíme kvietky. Z papiera si vystrihneme tvar pohľadnice. Zelenou priadzou prišijeme kvietky v strede k papieru (zachytávame len zadné vlákna, aby zelenú nebolo vidieť) a hneď aj vyšijeme stonku a list. Dozdobíme drobnými dekoráciami a farebnými nápisom.

 • Jednoduchá šiltovka bez strihu, stačí vám odmerať hlávku a podľa nej rovno strihať. Z jemného batistu bude vhodná na leto, z pevnejšej látky (menčester, mäkšia džínsovina) bude akurátna na jar a jeseň.

  Materiál:
  – látka (batist, tenší menčester…)
  – bavlnená priadza na kvet CATANIA alebo SUNNY
  OZDOBNÝ GOMBÍK
  – háčik č. 3

  Šiltovku som ušila podľa tohoto výborného NÁVODU. Odmerajte si vzdialenosť od jedného ucha k druhému cez temeno hlavy (u 10 ročného dievčatka mi to vyšlo 31 cm) a vystrihnite kruh s týmto priemerom (+ prídavky na švy). Odmerajte si obvod hlavy cez ušká, radšej trošku voľnejšie, aby čiapka netlačila. Vystrihnite dva diely lemu s touto dĺžkou a šírkou 4 – 5 cm (+ prídavky na švy). Šilt (2 rovnaké diely) vystrihnite v oblúku, ktorý vám ostal po vystrihnutí kruhu, nemusíte sa trápiť s jeho tvarovaním. Hĺbka šiltu by mala byť asi 5 – 6 cm. Obidva diely šiltu podžehlite vlizelínom. Zošite kratšie konce dielov lemu. Lemy priložte lícom k lícu a naskladajte medzi ne kraj kruhového dielu. Ja som to urobila tak, že som si kruh rozdelila na 4 štvrťky a označila si ich špendlíkmi. Tiež som lemy označila špendlíkmi po štvrťkách. Tieto záchytné body som k sebe prišpendlila a potom som medzi jednotlivými špendlíkmi skladala kruh (vyšlo mi to 5 záhybov na každú štvrťku) a postupne špendlila k lemu. Prešite v kraji. Lem ohnite dole.
  Diely šiltu zošite lícom k lícu, prevráťte a v kraji prešite. Nezačistené kraje lemu zahnite dovnútra a lem v kraji prešite, pričom do prednej časti všite šilt.
  Podľa schémy uháčkujte kvietok a spolu s ozdobným gombíkom ho prišite k čiapke.

 • Podnetom k tomuto tričku bol časopis Marie-Claire Idées, ktorý som si kúpila vo Francúzsku, aby som mala čo čítať na pláži. Zistila som, že časopis neslúži len na hocijaké čítanie. Po jeho prelistovaní vás začnú svrbieť ruky a ľutujete, že nie ste doma obložená bavlnkami, ihlami, háčikmi, farbami, vlnami, štetcami a rôznymi galantérnymi doplnkami.
  Takže som po návrate domov rozložila farby na textil a rôzne drobnosti z môjho zázračného tvorivého šuflíka a pustili sme sa s deckami do vyrábania.
  Tu je výsledok a aj návod, o ktorý sa s vami rada podelím.
  Potrebujete: biele tričko (v časopise bolo bledučko modré s ružovými aplikáciami a aj to vyzeralo výborne), farby na textil, bavlnky na vyšívanie (ja som použila Perlovku), flitre (flitrová stuha), kúsok krajky, ihla, háčik č. 2, nožnice, machová guma (moosgummi), drevená kocka, lepidlo Herkules (posledné tri veci sú určené na výrobu pečiatky)

  Pečiatku si vyrobíte tak, že z machovej gumy vystrihnete motív kvietkov a ten nalepíte na drevenú kocku (použili sme starú z detskej stavebnice). Po uschnutí natierate motív farbami na textil (pekné je, keď sa farby miešajú, prelínajú) a pečiatkujete. Štetcom domaľujete nejaký väčší motív, prípadne nápis. Po uschnutí farby zafixujete zažehlením, ak je to potrebné (riaďte sa návodom na obale farieb). Potom prišijete flitrovú stuhu a malé uháčkované motívy (kvietky, motýľa) – môžete háčkovať z Perlovky podľa týchto SCHÉM – kliknite tu. Háčkované kvietky sú našité aj pomedzi farebné pečiatkované kvietky. Nakoniec ozdobíte kúskom krajky, jednoduchou výšivkou z rovného predného stehu a jednotlivými flitrami (každý háčkovaný kvietok má flitrový stred, aj niektorým pečiatkovaným kvietkom som ho dala).

 • Materiál:
  FILC v dvoch farbách
  – zvyšok pestrej látky na šatôčku
  – nalepovacie očká (ak nemáte, očká môžete aj vyšiť)
  – vyšívacie bavlny, gombíky, ihla, nožnice, špajdľa, ovčie rúno alebo iný materiál na vyplnenie hlavičky

  Tu nájdete STRIH NA ZAJAČIKA – kliknite

  Podľa strihu vystrihneme z filcu 2x hlavičku, 2x labky a 2x kabátik. Na tvár vyšijeme ňufáčik (malý krížik), obidve časti hlavičky zošijeme po obvode kontrastnou bavlnkou, krk necháme nezošitý. Hlavičku mierne vypcháme, vsunieme špajdľu. Bavlnkou poriadne stiahneme krk okolo špadle a zauzlíme. Na prednú časť kabátika našijeme gombíky, kabátik zošijeme, nezabudneme prišiť labky. Spodná časť kabátika a výstrih musia ostať nezošité. Výstrih prešijeme dookola väčšími stehmi, kabátik navlečieme na špadľu až ku krku, nitku z výstrihu poriadne stiahneme, aby sa výstrih stiahol okolo zajačikovho krku. Krk s výstrihom zošijeme zopár stehmi. Okolo krku uviažeme šatku. Nalepíme alebo vyšijeme oči. Zajka zapichneme do kvetináča.

  Nápad nie je môj, prevzala som ho z brožúrky Plstené figúrky z vydavateľstva TOPP.

 • Materiál:
  – natužený bavlnený stramín MAGIC CANVAS
  – zlatá, strieborná a čierna fixka
  – disperzné lepidlo, napr. Herkules
  – drevená korálka
  – bavlna na zavesenie
  – nitka a ihla
  – strieborný alebo zlatý plyšový drôtik na svätožiaru (na obrázku nie je)

  Postup:

  Z Magic Canvas vystrihneme kruh a z kruhu odstrihneme 1/4. Rovnako si vystrihneme krídelká (tvar mesiačika). Z vyrezaného kruhu stočíme kornútok a zošijeme. Šijeme od spodného okraja k vrchu (špicu) kornútika, v primeranej výške našívame zároveň aj krídelká. Keď sme pri špičke, cez ihlu a nitku prevlečieme korálku a navlečieme ju na špic kornúta (musíme trošku použiť silu, ale ide to). Ešte pred navlečením kvapneme na špic trošku lepidla, aby nám korálka lepšie držala. Vyberieme ihlu, nitku zviažeme. Na korálku nakreslíme ksichtík a nalepíme svätožiaru (my sme sa k svätožiarám ešte nedostali, ale do Vianoc to napravíme). Rúcho anjelika ozdobíme striebornou alebo zlatou fixkou. Anjelikov povešiame po byte a tešíme sa na Vianoce.

 • Efektné ozdoby nemusia byť náročné na zhotovenie. Stačí použiť správny materiál, ktorý kus práce urobí za vás. A ak máte doma šikovné deti, nech namotávajú vlnu a napichujú korálky ony. A vy sa pokojne usaďte s háčikom a lurexovou priadzou a venujte sa háčkovaniu hviezdičiek.

  Materiál:
  – polystyrénový kužeľ
  – 1 klbko priadze LEA
  – korálky, špendlíky, HÁČKOVANÁ VIANOČNÁ HVIEZDA

  Kužeľ omotajte nahusto strapatou priadzou Lea. Ozdobte ho korálkami – pripichnite ich špendlíkmi bez hlavičky, na vrch pripichnite hviezdu.

Zobrazuje sa všetkych 13 výsledkov

Klbkovlny zlava

francúzske priadze Cheval Blanc

zľava 12% na najpredávanejšie

Klbkovlny má 17!

Lana Grossa

výnimočnosť sú štandardom

svet, kde kvalita, luxus a

nadýchaný, hebký

ľahučký ako pierko

na zimu

hrejivý skvost

Mohér,

Zaujímavé klbká

Naposledy hodnotené

O nás

Náš obchodík je pre všetkých, ktorým učarovali farebné klbká, štrngajúce ihlice a šikovné háčiky. Internetový predaj vlny na pletenie sme spustili už v roku 2007. Vlna je na predaj aj v našom sklade v Žiline.

Viac ako 22 000 klbiek na našom predajnom sklade

Na slovenskom internete už od roku 2007
Doprava zadarmo pre objednávky nad 40 €
Top