Vlna na pletenie, štrikovanie, háčkovanie

Pletenie Iné

Zobrazuje sa všetkych 13 výsledkov

 • Ponožky môžete upliesť aj z rôznych zvyškov priadzí, mám však skúsenosť, že priadze, ktoré nie sú určené na ponožky (spevnené prídavkom polyamidu) sa veľmi rýchlo prederú na päte. Ak chcete minúť zvyšky, kúpte si jedno klbko kvalitnej PONOŽKOVEJ PRIADZE, holeň, pleťte zo zvyškov priadzí a na chodidlo použite ponožkovú priadzu. Ponožky vydržia oveľa dlhšie.

  Na ponožky na obrázku bola použitá priadza BALADE – asi 100 g. Jej výhodou je, že je teplá, mäkká a ponožky z nej vám vydržia sto rokov. 🙂

  Veľkosť: 39 – 40
  Ihlice: ponožkové ihlice č. 4
  Vzory:
  Patent: 2 očká hladko, 2 obrátene
  Hladký žerzej – stále hladko v kruhových radoch

  Začiatok: Nahoďte 40 očiek dvojitou priadzou Balade.

  Holeň: Pleťte v kruhových riadkoch pružným lemom (2 hl, 2 obr). V po6adovanej výške začnite pliesť bumerangovú pätu.

  Bumerangová päta: Pätu pleťte na očkách 1. a 4. ihlice. Pokiaľ pletiete štruktúrovaný vzor, pred samotným začatím päty upleťte na očkách 1. a 4. ihlice 1 – 2 cm žerzejom (hladko), na očkách 2. a 3. ihlice pokračujeme vo vzore. Potom začnite pliesť pätu:
  1. riadok (lícový) – všetky očká 4. a 1. ihlice (vrátane posledného) upleťte hladko. Obráťte.
  2. riadok (rubový) – vypracujte zdvojené oko: priadzu dajte pred úplet, z líca vpichnite ihlicu do 1. očka, potom očko spoločne s priadzou snímte z ihlice a priadzu pevne stiahnite dozadu. Očko pri tom pretiahnete cez ihlicu, takže sa zdvojí. Priadzu dajte pred úplet a všetky očká vrátane posledného očka 4. ihlice pleťte obratko. Otočte.
  3. riadok (lícový) – priadzu dajte pred úplet a upleťte zdvojené očko. Všatky ďalšie očká pleťte hladko, okrem posledného (zdvojeného), to ostane na ihlici neupletené.
  4. riadok (rubový) – priadzu dajte pred úplet a upleťte zdvojené očko. Zvyšné očká pleťte obratko až po zdvojené očko (to nepleťte, nechajte na ihlici neupletené).
  3. a 4. riadok opakujte, až kým nemáte na ihliciach po oboch stranách 7 zdvojených očiek (vonkajšie očká päty) a stredných 8 očiek päty (nezdvojených).

  Teraz upleťte dva kruhové riadky cez všetky očká, pričom očká päty pleťte hladko, očká 2. a 3. ihlice pleťte vzorom holene. Zdvojené očká pritom pleťte hladko ako jedno očko – naraz upleťte obidve ich časti.

  Po týchto dvoch kruhových riadkoch upleťte skrátené riadky so zdvojenými očkami, ale opačným zmerom – zvnútra von:
  1. riadok (lícový) – očká strednej časti päty upleťte hladko, obráťte.
  2. riadok (rubový) – upleťte zdvojené očko, ostatné očká strednej časti päty (vrátane posledného) pleťte obratko, otočte.
  3. riadok (lícový) – upleťte zdvojené očko. Potom pleťte hladko až k zdvojenému očku, ktoré tiež upleťte hladko a nasledujúce očko tiež hladko. Obráťte.
  4. riadok (rubový) – upleťte zdvojené očko. Potom pleťte obratko až k zdvojenému očku, to tiež upleťte obratko a aj jedno nasledujúce upleťte obratko. Otočte.

  3. a 4. riadok opakujte, až kým neupletiete zdvojené očká cez všetky vonkajšie očká päty.
  Po poslednom rubovom riadku (v nasledujúcom riadku, resp. na začiatku ďalšieho kruhového riadku upletiete ešte jedno zdvojené očko) pleťte ďalej v kruhových riadkoch, pričom v 1. kruhovom riadku upleťte posledné zdvojené očko, ktoré vám ostalo, hladko.

  Chodidlo: Upleťte toľko riadkov, aby dĺžka od stredu päty po ihlice bola 20,5 cm. Potom začnite špičku.

  Špička: Pri špičke pleťte očká 1. ihlice, až kým neprídete k posledným trom očkám. Potom spleťte 2 očká hladko, posledné očko upleťte hladko. Na 2. ihlici upleťte 1. očko hladko, nasledujúce očko snímte, 3. očko upleťte hladko a odložené (2.) očko cez neho pretiahnite. Na 3. ihlici pleťte rovnaké uberanie ako na 1. ihlici a na 4. ihlici pleťte rovnaké uberanie ako na 2. ihlici.
  Toto uberanie opakujte 1x v treťom riadku, 3x v každom 2. riadku a 4x v každom riadku. Ostane 8 očiek. Koniec priadze navlečte do ihly, dvakrát pretiahnite všetkými 8 očkami a zašite.

 • Teplá deka na zimné zakuklenie sa.

  Veľkosť: 120 x 150 cm
  Materiál:

  – 800g staroružovej priadze, 200 g baklažánovej priadze a 100 g bielej priadze LAPONIE

  Ihlice č. 5, háčik č. 5

  Postup: Z 8 klbiek staroružovej priadze Laponie a 1 baklažánového klbka Laponie upletieme 9 obdĺžnikov – nahodíme 40 očiek a pletieme, až kým neminieme klbko. Prácu ukončíme a začneme nový obdĺžnik. Každý obdĺžnik obháčkujeme bielou priadzou 1 riadkom KS, v rohových očkách robíme po 3 KS. Obdĺžniky zháčkujeme pevnými okami. Deku po celom obvode obháčkujeme 1 riadkom KS baklažánovou priadzou a 1 riadkom vejárikov – do každého druhého oka robíme striedavo po 5 DS a 1 pevné oko.

 • Teplá deka na zimné zakuklenie sa.
  Veľkosť: 110 x 150 cm
  Materiál:

  – 200 g bledomodrej, 200 g tmavomodrej, 150 g žltej, 50 g červenej a 50 g tyrkysovej 100% vlny KINNA
  Pletací mlynček PRYM MAXI

  Háčik č. 4.5

  Postup: 1 klbko tmavomodrej vlny odložíme, z ostatných klbiek upletieme na mlynčeku PRYM MAXI obdĺžniky. Obdĺžniky zháčkujeme pevnými okami tmavomodrou vlnou. Deku po celom obvode obháčkujeme 1 riadkom KS tmavomodrou vlnou.

 • Rukavica na romantické zimné prechádzky. Ja som ju robila ako drobnosť ku svadobnému daru pre kamarátov.

  Materiál:
  – 50 g červenej priadze, 50 g tmavomodrej pridze a zvyšok bielej (alebo prírodnej) priadze BRAVO

  Ihlice: 2 sady ponožkových ihlíc č. 3

  Legenda ku schéme na vypletaný vzor:
  m – modrá priadza
  c – červená priadza
  b – biela priadza

  Pri pletení tejto rukavičky som prvýkrát použila NÁPRSTOK NA VYPLETANIE NÓRSKYCH VZOROV a práca s ním bola oveľa jednoduchšia. Ak pletiete nórske vzory častejšie, prípadne sa chystáte na väčšiu prácu s vypletanými vzormi, určite odporúčam.
  Postup:
  Červenou priadzou nahodíme 44 očiek (po 11 na každú ihlicu), pletieme patent 1 hl, 1 obr do výšky 15 cm, potom 4 cm len hladko (lícový žerzej). Na druhú sadu nahodíme 48 očiek modrou priadzou, pletieme 15 cm patent, 4 cm lícový žerzej, v prvom riadku lícového žerzeja ubrať na každej ihlici 1 očko (ostane 44 očiek). Teraz obidve rukavice spojiť. Prepliesť očká 1. ihlice červeného dielu, pričom posledné dve očká treba spliesť. Potom nasledujú ihlice č. 4 (spliesť prvé dve očká), 1, 2, 3 (spliesť posledné dve očká) modrého dielu, potom ihlicu č. 2 (spliesť prvé dve očká), 3, 4 červeného dielu.
  Očká rozdeliť po 20 na 4 ihlice, pliesť 1,5 cm lícový žerzej. Potom nasleduje 13 riadkov vypletaného vzoru a 3 riadky červenou. V nasledujúcom riadku začnite uberať na špičku – spleťte 2. a 3. očko začiatočnej ihlice, 2. a 3. očko od konca druhej ihlice, 2. a 3. očko tretej ihlice a 2. a 3. očko od konca poslednej ihlice. Toto uberanie opakujte ešte 1x vo 4. riadku, 8x v každom 3. riadku, 3x v každom 2. riadku, potom už v každom riadku, až kým neostane osledných 8 očiek. Tými prevlečte priadzu, stiahnite. Šev medzi rukavicami zošite.

 • Pred sebou vidíte krásny dôkaz toho, že na efektný a nápaditý vzor netreba vždy zložité prepletanie očiek, vypletanie ažúr a kríženie všetkými smermi. Dobre premyslené usporiadanie hladkých a obrátených očiek vie tiež spraviť zázraky. Vankúše upletené z vlnenej priadze vnesú do vášho domu teplo, útulnosť a pohodlie.

  Veľkosť: 40 x 40 cm

  Materiál: SCHACHENMAYR TRACHTENWOLLE – 200 g na jeden vankúš

  Ihlice č. 4,5

  Zips dlhý 30cm

  Vzory:

  Reliéfny vzor podľa schémy

  Vysvetlivky značiek, ako idú v schéme pod sebou:

  • krajové oko
  • hladko
  • obrátene

  Postup: Nahoďte 85 o na ihlice, upleťte 1 rubový riadok obrátene a pokračujte podľa schémy. Zopakujte 9x riadky 1 – 24 a 1x riadky 1 – 14. Prácu ukončite. Návlek na vankúš zložte tak, aby sa kratšie kraje stretávali v prostriedku. Zošite boky. Zošite krátke kraje tak, že uprostred necháte 30 cm otvor. Doňho všite zips.

 • Ak zavesíte koncom novembra takýto adventný kalendár, rozžiaria sa oči nielen deťom ale aj všetkým dospelým. A ak si náhodou netrúfate na pletenie ponožiek alebo rukavičiek, pokojne upleťte 24 čiapočiek. Úspech bude rovnaký.

  Materiál: SCHACHENMAYER BRAVO – po 50g zo 4 rôznych farieb (zelená, červená, fialová a biela)

  Ihlice ponožkové č. 3,5 – 4, háčik č. 4 a vyšívacia ihla

  Vzory:

  Patentový vzor: 1hl, 1 obr – striedať

  Lícový žerzej: v radoch tam a späť – líce hladko, rub obrátene, v radoch dokola – stále hladko

  Ponožka: Na ihlice nahoďte 24 očiek (po 6 očiek na každej), upleťte 4 riadky patentom. Pokračujte inou farbou lícovým žerzejom. Vo výške 8 cm upleťte bumerangovú pätu, pleťte iba nad 12 očkami prvej a poslednej ihlice. Pri pletení bumerangovej päty sa môžete riadiť našim návodom. Prípadne pleťte pätu, na akú ste zvyknutá. Po upletení päty upleťte ešte 8 cm rovno. Potom upleťte špičku – v každom 2. riadku spleťte 2. a 3. očko na prvej a tretej ihlici a 2. a 3. očko od konca na druhej a štvrtej ihlici. Toto opakujte 4x, aby vám ostalo na ihliciach 8 očiek. Cez ne prevlečte odstrihnutú priadzu a utiahnite.

  Rukavička: Na ihlice nahoďte 28 očiek (po 7 očiek na každej), upleťte 6 riadkov patentom. Pokračujte inou farbou lícovým žerzejom. Vo 4. riadku začnite pridávať očká na klin – po oboch stranách 3. očka na prvej ihlici pridajte zo zadnej nite po 1 očku. Toto pridávanie opakujte v každom 2. riadku ešte 2x. Máte 9 očiek pre klin. V 12. riadku o patentu odložte očká klinu na pomocnú ihlicu alebo zicherku a namiesto odložených očiek nahoďte 1 nové očko. Znovu máte 24 očiek, pleťte nad nimi rovno lícovým žerzejom. Vo výške 7 cm od patentu upleťte špičku – v každom 2. riadku spleťte 2. a 3. očko na prvej a tretej ihlici a 2. a 3. očko od konca na druhej a štvrtej ihlici. Toto opakujte 5x, aby vám ostalo na ihliciach 8 očiek. Cez ne prevlečte odstrihnutú priadzu a utiahnite.

  Na palec naberte 9 odložených očiek na ihlice a pridajte 1 očko zvrchu (z novo nahodeného očka). Pleťte nad týmito 10 očkami do výšky 3,5 cm, potom spleťte 5x po 2 očká. Cez zvyšné očká prevlečte odstrihnutú priadzu a utiahnite.

  Čiapočka:Na ihlice nahoďte 36 očiek (po 9 očiek na každej), upleťte 4 riadky patentom. Pokračujte inou farbou lícovým žerzejom. Vo výške 5,5 cm označte každé 9. očko a spleťte ho s očkom pred ním. Toto uberanie opakujte ešte 6x v každom 4. riadku. Potom upleťte ešte 4 riadky a cez zvyšné očká prevlečte odstrihnutú priadzu a utiahnite. Urobte brmbolec s priemerom 2,5cm a prišite ho na špičku čiapky.

  Dokončenie: Na každý kúsok vyšite krížikovým stehom číslicu, začnite asi 2 – 3 riadky od patentu. Na vrch naháčkujte retiazku z 35 retiazkových očiek a pripojte ju pevným okom, aby ste vytvorili slučku.

  Z dvojitej priadze uháčkujte retiazku dlhú 80 – 120cm. Zaveste na ňu pripravenú vrecúška.

 • Ľahučká ako vánok, hebká na omak, v lete na ramienkový top alebo šaty, na jar a na jeseň okolo krku. Parádnu šatku proste využijete na veľa spôsobov.

  Veľkosť: 170cm x 45cm (bez strapcov)

  Materiál: Schachenmayr TAHITI fb. 7691 – 4 klbká

  Kruhové ihlice 120cm – 3,5

  4 označovače očiek

  Vzory:

  Lícový žerzej: líce hladko, rub obrátene

  Rubový žerzej: líce obrátene, rub hladko

  Pásiky: striedajte 4 riadky lícový žerzej a 4 riadky rubový žerzej

  Ažúrový vzor: podľa schémy

  Pozor – ažúrový vzor začína rubovým riadkom! Na schéme sú zobrazené iba rubové riadky. Lícové riadky pleťte obrátene.

  Vysvetlivky značiek, ako idú pod sebou:

  • krajové oko
  • 2 očká do jedného oka (1 hl za prednú niť, 1 hl za zadnú niť)
  • 3 očká do jedného oka – 1hl, 1 nahodiť, 1 hl
  • 2 spliesť hladko
  • 2 spliesť anglicky hladko
  • 3 spliesť hladko

  Postup: Nahoďte 5 očiek a upleťte prvý riadok nasledovne – 1 nahodiť * 1 hl, označte toto oko, 1 nahodiť * – opakujte 4x, 1hl, 1 nahodiť.

  Pleťte pásikmi, pričom v každom riadku pridajte na začiatku a na konci jedno oko a v každom 4. riadku pridajte 1 oko po každom označenom očku. Čiže v každom riadku pridávate 2 oká a v každom 4. riadku pridávate naviac 4 oká.

  Vo výške 37 cm = 134 riadkov upleťte 1 lícový riadok hladko a potom pokračujte ažúrovým vzorom podľa schémy. Po 21 riadkoch ažúrového vzoru ukončite.

  Dokončenie: Pre každý strapec nastrihajte 10 vlákien priadze dlhých 40cm a strapce naviažte vo vzdialenosti 12cm.

 • Tak toto je môj dovolenkový letný výtvor. Plietla som ich počas jazdy po diaľniciach Európy, keď sme sa presúvali k moru. Malo to dve výhody – využila som čas, ktorý by som ináč len tak presedela a naviac som sa nesústredila na dianie na ceste a podchvíľou manžela nestresovala výkrikmi „Pozor!“ a „Ten ti tam vletí!“.
  Ponožky sú ideálne pletenie do auta – s malými ihlicami nezavadziate šoférovi a nepotrebujú veľa miesta v batožine.
  Materiál:
  – 100 g ponožkovej priadze s návinom 420 m na 100 g
  Veľkosť: podľa tabuľky
  Ihlice: ponožkové ihlice č. 2,5 – 3
  Vzory:
  Patent: 2 očká hladko, 2 obrátene
  Hladký žerzej – stále hladko v kruhových radoch
  Začiatok: Podľa tabuľky nahoďte potrebný počet očiek na štyri ponožkové ihlice.

  Holeň: Pleťte v kruhových riadkoch. Niekoľko cm pleťte pružným lemom (1 hl, 1 obr alebo 2 hl, 2 obr). Ďalej môžete pliesť hladko, alebo pokračovať v pružnom vzore, či vytvárať vzor. Po upletení potrebnej dĺžky prejdite na pletenie päty.

  Bumerangová päta: Pätu pleťte na očkách 1. a 4. ihlice. Pokiaľ pletiete štruktúrovaný vzor, pred samotným začatím päty upleťte na očkách 1. a 4. ihlice 1 – 2 cm žerzejom (hladko), na očkách 2. a 3. ihlice pokračujeme vo vzore. Potom začnite pliesť pätu:
  1. riadok (lícový) – všetky očká 4. a 1. ihlice (vrátane posledného) upleťte hladko. Obráťte.
  2. riadok (rubový) – vypracujte zdvojené oko: priadzu dajte pred úplet, z líca vpichnite ihlicu do 1. očka, potom očko spoločne s priadzou snímte z ihlice a priadzu pevne stiahnite dozadu. Očko pri tom pretiahnete cez ihlicu, takže sa zdvojí. Priadzu dajte pred úplet a všetky očká vrátane posledného očka 4. ihlice pleťte obratko. Otočte.
  3. riadok (lícový) – priadzu dajte pred úplet a upleťte zdvojené očko. Všatky ďalšie očká pleťte hladko, okrem posledného (zdvojeného), to ostane na ihlici neupletené.
  4. riadok (rubový) – priadzu dajte pred úplet a upleťte zdvojené očko. Zvyšné očká pleťte obratko až po zdvojené očko (to nepleťte, nechajte na ihlici neupletené).
  3. a 4. riadok opakujte, až kým nemáte na ihlici potrebný počet zdvojených očiek a stredných očiek päty – viď tabuľka, riadok 4 – Rozdelenie očiek na bumerangovú pätu. Napr. pri veľkosti 22/23 je v riadku 4 rozdelenie 7/8/7, čo znamená, že prvých 7 očiek je zdvojených, 8 očiek je jednoduchých – stred päty, a posledných 7 očiek musí byť opäť zdvojených.
  Teraz upleťte dva kruhové riadky cez všetky očká, pričom očká päty pleťte hladko, očká 2. a 3. ihlice pleťte vzorom holene. Zdvojené očká pritom pleťte hladko ako jedno očko – naraz upleťte obidve ich časti.
  Po týchto dvoch kruhových riadkoch upleťte skrátené riadky so zdvojenými očkami, ale opačným zmerom – zvnútra von:
  1. riadok (lícový) – očká strednej časti päty upleťte hladko, obráťte.
  2. riadok (rubový) – upleťte zdvojené očko, ostatné očká strednej časti päty (vrátane posledného) pleťte obratko, otočte.
  3. riadok (lícový) – upleťte zdvojené očko. Potom pleťte hladko až k zdvojenému očku, ktoré tiež upleťte hladko a nasledujúce očko tiež hladko. Obráťte.
  4. riadok (rubový) – upleťte zdvojené očko. Potom pleťte obratko až k zdvojenému očku, to tiež upleťte obratko a aj jedno nasledujúce upleťte obratko. Otočte.

  3. a 4. riadok opakujte, až kým neupletiete zdvojené očká cez všetky vonkajšie očká päty.
  Po poslednom rubovom riadku (v nasledujúcom riadku, resp. na začiatku ďalšieho kruhového riadku upletiete ešte jedno zdvojené očko) pleťte ďalej v kruhových riadkoch, pričom v 1. kruhovom riadku upleťte posledné zdvojené očko, ktoré vám ostalo, hladko.
  Chodidlo: Chodidlo upleťte v dĺžke podľa tabuľky (viď riadok 5). Potom začnite špičku.

  Špička: U špičky pleťte očká 1. ihlice, až kým neprídete k posledným trom očkám. Potom spleťte 2 očká hladko, posledné očko upleťte hladko. Na 2. ihlici upleťte 1. očko hladko, nasledujúce očko snímte, 3. očko upleťte hladko a odložené (2.) očko cez neho pretiahnite. Na 3. ihlici pleťte rovnaké uberanie ako na 1. ihlici a na 4. ihlici pleťte rovnaké uberanie ako na 2. ihlici.
  Toto uberanie opakujte v každom druhom riadku, až kým neostane na ihliciach polovičný počet očiek. Potom začnite uberať v každom kruhovom riadku, až kým neostane na ihliciach posledných 8 očiek. Koniec priadze navlečte do ihly, dvakrát pretiahnite všetkými 8 očkami a zašite.
  Rada na záver – ponožky odporúčame pliesť vždy z priadze s prímesou polyamidu alebo polypropylénu (najlepšia je ovčia vlna + polyamid), ináč sa vám veľmi rýchlo zoderú. Pokiaľ chcete zúžitkovať zvyšky klbiek, pripletajte k nim aspoň do časti chodidla tenký polyamid, napr. Chemlonku – http://www.klbkovlny.sk/index.php/ariadne-chemlonka-c-29_180.

 • Ľahučká pavučinková šatka z jemnej merino vlny. Vhodná na leto cez plecia na ramienkové šaty, alebo v zime okolo krku.
  Veľkosť: od jednej ruky po druhú 🙂
  Materiál:
  – 100g tenkej priadze vhodnej na šatky. Pozrite si našu ponuku PRIADZÍ NA ŠATKY
  Ihlice č. 3.5

  Postup: Nahoďte 3 očká a postupujte najprv podľa schémy 1 a potom podľa schémy 2. Pleťte, kým neminiete celé pradeno.

 • Jednoduché pletenie ešte neznamená, že výsledok nebude dostatočne efektný. Aj s obyčajnými hladkými očkami sa dá pekne vyhrať. Stačí siahnuť po správnych farbách a vhodne ich poskladať k sebe. A keď sa členovia rodiny začnú o vašu súpravu naťahovať, pokojne vyskúšajte všetky možné rozloženia farieb, pre každého inak. Aby boli všetky pekne zladené k sedačke, ale predsa každá iná.

  Vankúš

  Veľkosť: 40×40 cm

  Materiál: SCHACHENMAYR SOFT&EASY fb. 90 – 2 klbká, fb. 31, 29, 35 – po 1 klbku

  Ihlice č. 4

  Vzory:

  Vrúbik – líce aj rub hladko

  Spodok vankúša: Nahoďte 81 o fb. 90, pleťte vrúbikom do výšky 40 cm. Ukončite.

  Vrch vankúša:

  Trojuholník A: Nahoďte 81 očiek a pleťte vrúbikom. V 2. riadku uberte nasledovne – kraj.o., 1hl, 2 spliesť anglicky hl., pleťte až po 4. očko pred koncom, 2 spliesť hl, 1hl, kraj.o.

  Toto uberanie opakujte v každom 2.r, až kým vám neostane 1 očko. Ukončite.

  Upleťte rovnako aj trojuholníky B (fb. 31), C (fb. 29) a D (fb. 35). Zošite trojuholníky podľa schémy. Zošite z troch strán spodok a vrch vankúša. Vankúš buď vyplňte, alebo použite ako obliečku na už hotový textilný vankúš.

  Deka

  Veľkosť: 135 x 90cm

  Materiál: SCHACHENMAYR SOFT&EASY fb. 90 – 3 klbká, fb. 31, 29, 35 – po 2 klbká

  Ihlice kruh 100cm č. 4

  Vzory:

  Vrúbik – líce aj rub hladko

  Postup:

  Časť A (fb. 90): Nahoďte 181 o a pleťte rovno vrúbikom do výšky 45 cm.

  V nasledujúcom riadku uberte nasledovne – kraj.o., 1hl, 2 spliesť anglicky hl., pleťte až po 4. očko pred koncom, 2 spliesť hl, 1hl, kraj.o.

  Toto uberanie opakujte ešte 39x v každom 2.r, až kým vám neostane 1 očko. Ukončite.

  Trojuholníky B (fb. 31), C (fb. 29) a D (fb. 35): Nahoďte 181 o a pleťte vrúbikom. V 2. riadku uberte nasledovne – kraj.o., 1hl, 2 spliesť anglicky hl., pleťte až po 4. očko pred koncom, 2 spliesť hl, 1hl, kraj.o.

  Toto uberanie opakujte ešte 39x v každom 2.r, až kým vám neostane 1 očko. Ukončite. Zošite časti deky podľa schémy.

 • Vianočné darčeky vyrobené cestou vlakom.

  Materiál:
  – 100 g (1 klbko) volánovej priadze

  Ihlice č. 5,5

  Postup:

  Na ihlice nahodíme 8 očiek z tenkého okraja volánovej priadze (naberáme každé druhé očko) a pletieme hladko (preplietame aj posledné očko). Očká naberám zase z tenkého okraja priadze (opäť každé druhé). Pletieme stále hladko (tvorí sa nám taká špirála). Po spotrebovaní klbka očká ukončíme, pričom po ukončení každého očka spravíme vždy 1 retiazkové oko, aby sa nám koniec nesťahoval.
  Ja osobne mám radšej tieto šále tenšie, pretože mám potom viac možností, ako ich naaranžovať pri nosení. Ak máte radšej hrubšie šále, začnite na 10 – 12 očiek.

 • Efektný vzor na pulóvre. Keď zvolíte viacero ladiacich priadzí, farby sa pekne premiešajú a „zapustia“ do seba.

  Počet očiek deliteľný 4 + 3 očká naviac.

  1. riadok (rubový – farba A): všetky očká obr
  2. riadok (lícový – farba B): *3 o obr, 1 o sňať z ľavej ihlice na pravú* – opakovať, končiť 3 obr
  3. riadok (rubový – farba B): *3 hl, 1 obr* – opakovať, končiť 3 hl
  4. riadok (lícový – farba C): *3 o obr, 1 o sňať z ľavej ihlice na pravú* – opakovať, končiť 3 obr
  5. riadok (rubový – farba C): *3 hl, 1 obr* – opakovať, končiť 3 hl
  6. riadok (lícový – farba A): *3 o obr, 1 o sňať z ľavej ihlice na pravú* – opakovať, končiť 3 obr
  7. riadok (rubový – farba A): *3 hl, 1 obr* – opakovať, končiť 3 hl
  Pliesť stále riadky 2 – 7.

 • Zatiaľ je to nedokončené, malo by to byť bolerko na ples (alebo skôr taký shrug). Ide ale hlavne o vzor, je pomerne efektný, jednoduchý a dá sa využiť aj na letné tričká, šaty, svetre…

  Materiál:
  – 100 g priadze CHIARA alebo priadze SONGE

  Ihlice: rovné ihlice č. 4,5
  Vzory:
  1. riadok (lícový): všetky očká hladko
  2. riadok (rubový): všetky očká obrátene
  3. riadok (lícový): krajové očko, 3x (2 očká spliesť hladko), * 6x (1 nahodiť, 1 hladko), 6x (2 spliesť hladko), od * opakovať, končiť 3x (2 očká spliesť hladko), krajové očko
  4. riadok (rubový): všetky očká hladko
  Ak chcete rôznofarebné vlnovky, treba každé 4 riadky zmeniť farbu.

  Postup:
  Nahodiť 74 očiek, očiek pliesť do výšky= (dĺžka rukáva + polovica šírky chrbáta). Ja som plietla do takej výšky, ako mi vyšlo 1 klbko, takže asi rukávy budú kratšie. Ukončiť. Upliesť druhý rovnaký pás. Kratšie strany pásov zošiť, vznikne dlhý pás. Z každej strany zošiť asi do 1/3 výšky – vzniknú rukávy. Shrug je hotový. Keď ho dokončím, pridám celkovú fotku pre lepšiu predstavu.

Zobrazuje sa všetkych 13 výsledkov

dokonalá letná harmónia

Cotton 'n' Linen

Anchor

Lana Grossa

výnimočnosť sú štandardom

svet, kde kvalita, luxus a

Klbkovlny zlava

francúzske priadze Cheval Blanc

zľava 12% na najpredávanejšie

Klbkovlny má 17!

Zaujímavé klbká

Naposledy hodnotené

O nás

Náš obchodík je pre všetkých, ktorým učarovali farebné klbká, štrngajúce ihlice a šikovné háčiky. Internetový predaj vlny na pletenie sme spustili už v roku 2007. Vlna je na predaj aj v našom sklade v Žiline.

Viac ako 22 000 klbiek na našom predajnom sklade

Na slovenskom internete už od roku 2007
Doprava zadarmo pre objednávky nad 40 €
Top