Domov Blog Naše priadze vlny Alpaka a alpakové priadze

Alpaka a alpakové priadze

Sylvia Sopcakova 23 januára, 2014 Nekomentované
Lama alpaka
A

Alpakové priadze majú pár ojedinelých vlastností, kvôli ktorým sa oplatí lepšie sa s nimi zoznámiť. Alpaka je srsť lamy alpaky chovanej v Andách v Južnej Amerike.

Kvôli vysokým nadmorským výškam sa vlna lamy alpaky prispôsobila, aby svoje nositeľky čo najlepšie ochránila pred nepriaznivým počasím. Vďaka tomu je alpaka až 7-krát hrejivejšia ako ovčia vlna. Vzduchové mikrokapsule vo vnútri vlákna zabezpečujú vynikajúce termoregulačné vlastnosti – vlna je výborný izolant, a to ako v lete, tak aj v zime. Vlákna sú ľahučké a zároveň v horúcom počasí chránia telo pred prehriatím, v zime pred chladom.
Rovnako ako ovčia vlna, aj alpaka má schopnosť absorbovať veľa telesnej vlhkosti a pritom na dotyk ostať suchá. Úplet z alpaky je priedušný, pokožka pod ním dýcha, nezaparuje sa.
Pretože neobsahuje lanolín, alpaku môžu nosiť aj ľudia alergickí na ovčiu vlnu.
Jej prednosťou je pomerne jednoduchá údržba, úplet nemá tendenciu sa plstiť a zrážať. Vlákna alpaky sú až 3-krát pevnejšie ako vlákna ovčej vlny, alpakové oblečenie je veľmi trvanlivé a pri správnej údržbe ho pokojne môžete používať doslova desaťročia.
Poznáme dva druhy vlny alpaky – Huacaya a Suri. Huacaya je robustnejšia, s kratšími vláknami, viac sa používa v textilnom priemysle. Suri alpaka má dlhšie jemnejšie vlákna.
Jej prirodzené sfarbenie je od prírodnej, cez celú škálu béžových, hnedých a šedých odtieňov až po čiernu.V súčasnosti, samozrejme, kúpite farbenú alpaku aj v iných neprírodných farbách.
A načo je teda alpaková priadza vhodná? Z celého úvody vyplýva, že alpaka je ideálna na outdoorové oblečenie – lyžiarske pulóvre, turistické tričká, ponožky, čiapky, roláky, rukavice… Alpaku využijete všade tam, kde sa nechcete kukliť v hrubých modeloch alebo štyroch vrstvách a zároveň potrebujete byť pekne v teple.

Prehľad všetkých našich priadzí s obsahom alpaky nájdete v menu Priadze poľa zloženia – alpaka.

vlna na pletenie ggh Suri alpaka

Na jemné čipkové modely využijete ggh Suri alpaku. Napriek tenučkému vláknu sa chladu báť nemusíte a stále môžete vyzerať ako víla z rozprávky.

 

 

 

 

 

 

vlna na pletenie ggh baby alpaka

Na odevy určené priamo na telo siahnite po Baby alpake, ktorá pochádza z prvého strihu mláďat a je veľmi ceneným materiálom.

 

 

 

 

vlana na pletenie alpaca uni Drops

Svetre, čiapky, šále, rukavice na prechádzku do mesta upleťte z Alpaky od DROPSu.

 

 

vlna na pletenie alpaca colour rowan

Na dovolenku v horách sa pripravte s hrubšími alpakovými priadzami od Rowan, Atelieru Zitron a SMC Select.

 

 

 

 

 

 

Prípadne siahnite po zmesi ovčej vlny a alpaky Quito od Cheval Blanc.

 

 

 
Je vynikajúca na všetky zimné modely, ktoré vám napadnú a za príjemnú cenu z nej upletiete oblečenie so všetkými vlastnosťami alpakového – ľahké, príjemné na dotyk, teplé a priedušné.

 

 

 

 

Sylvia Sopcakova

Stránka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.