Domov Blog Návody na pletenie Háčkované šaty

Háčkované šaty

Sylvia Sopcakova 16 apríla, 2015 Nekomentované
P

Pred dvomi rokmi som úplne prepadla ich kúzlu. Najprv začali kolovať po internete fotky so schémami. Každú som poctivo odkladala do špeciálneho adresára. Potom sa objavili návody v časopisoch. Zvýrazňovačmi som si označovala každý jeden vybraný model. Časopisy som kopila na stolíku a každý večer som koketovala s myšlienkou mať také niečo doma aj ja. Prekladala som tú ideu v hlave z miesta na miesto, ohmatkávala zo všetkých strán, pred zrkadlom som zisťovala, ako by si s nimi rozumela moja figúra.
Na poličku som ukladala správne klbká, z ktorých by dielo mohlo vyjsť. Raz som fandila cyklámenovému bambusu AMBRE, na druhý deň to bola tmavomodrá bavlna ALTO, prípadne tenší variant CROCHET BY OKÉ.
Veľké myšlienky potrebujú čas, aby dozreli. A myšlienka na háčkované šaty bola pre mňa naozaj veľkou. Moje háčkovacie úspechy spočívali hlavne v čiapkach, jednom vydarenom tielku a jednej nepodarenej sukni.
Pred rokom a pol som samu seba presvedčila, že háčkované šaty sú len také prerastené tielko. Vybrala som si strih na ramienka, tmavú zmes bavlny a viskózy (výborná farba, zaniknú na nej akékoľvek nepravidelnosti a nepodarky 🙂 ) a podľa schém a popisu sa pustila do diela.

Nápad s prerasteným tielkom sa ukázal byť správny, šaty pribúdali rýchlo. Ešte v to leto som v nich vyrazila do ulíc.

Po pol roku to ale na mňa prišlo opäť. Na internete som našla Helon Dress s anglickým návodom.

Ak ste už niekedy plietli alebo háčkovali podľa anglického návodu, asi viete, čo je to za zmeť nezrozumiteľných skratiek a podivných slov. Lenže od týchto šiat ma jazyková bariéra nemohla odradiť. Lúskala som ten dlhý text kúsok po kúsku, priamo pri háčkovaní si domýšľala preklad a po pár mesiacoch som návod pokorila.

Blíži sa leto a mňa opäť chytila neodolateľná túžba uháčkovať si jeden z tých krásnych kúskov, v ktorých modelky vyzerajú tak dobre, žensky a upravene.
Už mám MODRÉ ŠATY NA RAMIENKA, SMARAGDOVÉ S 3/4 RUKÁVOM, chýbajú mi ešte s krátkym.
Ale už sa na nich pracuje. Budú jednoduché, po kolená, s krásnym LASTÚROVÝM VZOROM.

 

 

Sylvia Sopcakova

Stránka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.